Zakupy

Kosmetyki i buty dla wegan

  • Author: 
  • Możliwość komentowania Kosmetyki i buty dla wegan została wyłączona

Powszechnie uważa się, iż buty dla wegan to te, które wykonane są z eko skóry. Eko-skóra to syntetyczny materiał, który imituje skórę zwierzęcą, jednak takie obuwie nie można nazwać wegańskim. Dlaczego? Z tego względu, że jedynie wierzch buta wykonany jest ze sztucznego materiału, jednak wnętrze takiego buta posiada podszewkę lub wkładkę, która została wykonana z wełny lub innego odzwierzęcego produktu. Z tego też względu weganie mają dosyć duży problem z zakupem odpowiedniego obuwia. Niestety eco-skóra czasem produkowana jest z użyciem resztek, które pozostały po produkcji odzieży z naturalnej skóry. Tak więc przed zakupem obuwia należy dokładnie czytać informacje zamieszczone na opakowaniu, aby mieć pewność, czy dany but jest wegański, czy też nie.

Wydawać by się mogło, iż buty dla wegan nie są praktycznie produkowane lub też bardzo trudno dostępne. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedynie dobrze poszukać. Produkcja takiego obuwia nie jest wcale trudna. W przypadku letniego obuwia sytuacja jest o tyle prosta, iż można je wyprodukować przykładowo z grubego płótna czy lnu, dzięki czemu stopy będą miały odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli natomiast chodzi o obuwie jesienne i zimowe, to należy tutaj podkreślić, iż co chwilę powstają nowe firmy, które do produkcji obuwia wykorzystują mieszanki syntetycznych włókien, które są wodoodporne, a także utrzymują w środku ciepło. Co jednak najistotniejsze zaczynają powoli powstawać całkiem nowe skóropodobne materiały pochodzenia roślinnego, które nie tylko są przyjazne naturalnemu środowisku, ale są również trwalsze od eko-skóry. Zatem jak widać, zakup wegańskiego obuwia wcale nie jest taki trudny, wystarczy jedynie dobrze się rozejrzeć.

Wegańskie kosmetyki

Każdy z pewnością o tym wie, iż kosmetyki dla wegan po pierwsze nie powinny być testowane na zwierzętach, a po drugie półprodukty wchodzące w skład danego kosmetyku nie mogę pochodzić od zwierząt. Przed zakupem danego produktu należy dokładnie przeczytać informacje zamieszczone na opakowaniu (powinien na nich widnieć napis „nietestowane na zwierzętach”) lub też napisać do producenta danego kosmetyku, aby zdobyć potrzebne informacje.

Jakich składników nie powinny zawierać wegańskie kosmetyki?

Oczywiście chodzi tutaj o składniki pochodzenia zwierzęcego, które można podzielić na dwie grupy: substancje, które są otrzymywane z ciała zwierząt (tłuszcz, skóra) oraz substancje, które są otrzymywane z wytwarzanych przez nie produktów (lanolina). Niestety znalezienie w 100% wegańskiego kosmetyku nie jest wcale takie łatwe. Jest to spowodowane głównie tym, iż prawie każdy kosmetyk zawiera chociaż jeden składnik odzwierzęcy. Do składników pochodzenia zwierzęcego, których należy unikać w kosmetykach, należą przede wszystkim kolagen, elastyna, keratyna, ambra, piżmo, cywet, chitozan oraz lanolina.

Nie ma się jednak czego obawiać, gdyż na polskim rynku istnieje nie jeden sklep dla wegan, który oferuje nie tylko wegańskie produkty spożywcze, ale również wegańskie kosmetyki, a także chemie gospodarstwa domowego. Wystarczy jedynie posłużyć się wyszukiwarką internetową i bez problemu można zamówić potrzebne produkty.