Porady

Pranie – tak proste jak myślisz?

  • Author: 
  • Możliwość komentowania Pranie – tak proste jak myślisz? została wyłączona

Pranie pomimo, iż sprawia wrażenie być czynnością potwornie łatwą, wielu ludziom może stwarzać bardzo duży kłopot. Nowe urządzenia piorące mają programy przedstawione w wyjątkowo jasny sposób, lecz, co jeżeli nasza pralka nie ma tych usprawnień? Oto parę wskazówek, które opłaci się wziąć pod uwagę!

1. Sortowanie ciuchów

Najważniejsze, by nie ładować wszystkich ubrań na raz do pralki. Sortujemy ubrania po barwach oraz materiałach, z jakich są zrobione. Jeżeli chodzi o barwy to pranie trzeba posortować na jasne, czarne i kolorowe. Właściwa segregacja barw umożliwi uniknięcie zafarbowania ubrań. Nie każde tworzywo lubi taką samą temperaturę. Najlepiej odczytywać metki, jaka temperatura prania jest zalecana przez producenta. W odmiennej temperaturze będziemy prali materiał jeansowy, jedwab czy poliester.

2. Oglądaj metki!

Jak już uprzednio pisaliśmy korzystnie jest zajrzeć na wytyczne odnośnie prania zamieszczane na metce. Dzięki nim będziemy posiadali informacje nie jedynie, jaka jest odpowiednia temperatura prania, lecz również czy w ogóle możemy prać albo prasować.

3. Temperatura wody

Bardzo istotny jest wybór dobrej temperatury. Lekkie tkaniny pierzemy w niewielkich temperaturach. Ciężkie zanieczyszczenia w wysokich. Też ciemne ubrania opłaca się prać w niskich temperaturach, dzięki temu nie stracą tak szybko swojego koloru.

4. Wybór substancji do prania

Ciemne, białe czy też kolorowe? W zależności od tego, jakie planujesz pranie, wybierz odpowiedni preparat. Dostępnych jest mnóstwo detergentów – proszki, kapsułki i płyny. Pamiętaj, aby specyfik był dobrany do koloru prania! Dodatkowo trzeba także użyć płynu do płukania, który nada ciuchom świeży zapach. Możesz także dodać do prania specjalistyczne chusteczki, jakie mają za zadanie wychwytywać pigmenty, które w razie czego mogły by zafarbować inne ciuchy.

5. Uruchamiamy pralkę

Posegregowane pranie trzeba umieścić w bębnie pralki, dorzucić preparaty do prania, wybrać odpowiedni program, zatrzasnąć drzwi od pralki a następnie ją uruchomić. Prawda, iż bardzo proste?